24. Září 2021     dnes má svátek: Jaromír

METYLOVICE
oficiální stránky obce

Mudr. Kajnarová oznamuje, že z technických důvodů nebude ordinovat v týdnu od 27. září do 1. října 2021, včetně. Distanční konzultace na tel. 595 174 278.plakat trojsesup 2021 web

Obec Metylovice uspěla v soutěži Moravskoslezského kraje „O keramickou popelnici“


Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění „O keramickou popelnici“.
Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s., bylo zapojeno v roce 2020 všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data ve sběru jednotlivých komodit (sklo, papír, plasty, elektrozařízení apod.) dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě.
Ocenění bylo zástupcům jednotlivých obcí předáno 14. září 2021 v prostorách frýdeckého zámku.
V kategorii obcí od 801 do 2000 obyvatel získala Obec Metylovice krásné třetí místo, což je oproti loňskému roku posun o jednu příčku výše.
Děkuji všem občanům, kteří tříděním odpadů přispěli k tomuto výraznému úspěchu.
Ing. Lukáš Halata

16


15

Plakt na oteven hospdky na hiti 1 10 2021

VERNISÁŽ NOVÉ VÝSTAVY V MUZEU

V neděli 26. září odpoledne proběhne v místním muzeu slavnostní vernisáž výstavy řezbářských, dřevěných výrobků Libora Čelinského. Jmenuje se vcelku srozumitelně Kdo si vyřezává – nezlobí.

Pan Čelinský je metylovský občan a začal vyřezávat zhruba před 15 lety. Nezačal se dřevem, ale překvapivě začal ovocem. Vzorem mu byli zruční asijští kuchaři, kteří turistům vyřezávali okrasné květy do melounů či jiného ovoce.

Po zvládnutí této domorodé techniky „carving fruit“, vcelku logicky přešel na řezání, opracování a tvarování hlavně dřeva. Používá nože, dlátka, hobby nářadí, až po motorovou pilu.

Záběr je velice pestrý. Od krásných hraček pro svého nejmilejšího „odběratele“ vnuka Patrika, jako jsou auta, motorky, letadýlka, přes loutky a zvířata, po fajfky, sošky, hudební nástroje, stylizované znázornění umělců, funkční trezory, betlémy, intarzované obrazy a podobně. Od maličkostí, až po hmotné věci okolo metráku.

Co tvůrce napadne, to dokáže bravurně ztvárnit, radost pohledět.

Autor je zjevně pozitivní člověk, což se odráží i v jeho tvorbě. Snad všechna vystavovaná dílka jsou vtipná, vyzařují humorný nadhled.

Svá dílka neprodává, vyrábí je pro své potěšení a radost obdarovaných.

K vidění je na 200 exponátů. Každý, kdo doma něco vyráběl, tvořil či opravoval, bude nadšen. Vřele doporučuji.

Vernisáž bude zahájena v neděli od půl čtvrté. Je připraveno i drobné pohoštění.

Zvou pořadatelé Občanské sdružení Koňské nebe a Obec Metylovice.

Současně můžete i shlédnout stálou muzejní expozici „Kožane město“, dokumentující slavnou historií řemenářství obce, která se proslavila hlavně výrobou bičů.

Návštěvníci musí respektovat příslušná epidemiologická opatření pro pořádání výstav (mít sebou respirátor, potvrzení o očkování čí platný anticovidový test)                                                                                                                

                                                                                                           Milan Hajdušek
Kdo si vyřezává - nezlobí


Dobrý den,

od pondělí 20. 9. se stavební práce na opravě silnice III/48416 přesouvají na druhý úsek tj. od Sokolovny po dolní konec (po autobusovou zastávku „Metylovice, Mužný“).
Takže od pondělí 20. 9. do středy 22. 9. bude probíhat studená recyklace, tj. frézování a mixování stávajícího povrchu komunikace s cementem a dalšími pojivy. Z tohoto důvodu bude pro úsek od Sokolovny po dolní konec platit úplná uzavírka. Po dobu úplné uzavírky tj. od 20. do 22. 9. bude do opravovaného úseku (Sokolovna – dolní konec) zakázán vjezd všem vozidlům včetně autobusů a bude opět platit výlukový jízdní řád. Občané, dojíždějící do zaměstnání, tak budou muset pro odstavení svých vozidel využít parkoviště u Sokolovny, travnatou plochu vedle základní školy (prostor po demolici staré budovy ZŠ), parkoviště před OÚ nebo kostelem. Na dolním konci bude situace s parkováním asi složitější. Odstavit vozidla budete moci u autobusové zastávky „Metylovice, Mužný“, na asfaltové ploše u pana Kašpríka (Metylovice č.p. 100) nebo pak až u kravína na dolním konci.

V dalších dnech tj. od 23. 9. do 28. 9. bude na daném úseku probíhat technologická přestávka, tj. proces zrání betonu, aby promíchaný podklad s cementem řádně vytvrdnul. V této době budou zase veškeré zastávky autobusu obslouženy na svých stávajících místech a v původních časech.

Lukáš Halata
starosta

Z důvodu úplné uzavírky silnice, v úseku od sokolovny po dolní konec, bude pošta v Metylovicích uzavřena:
20. 09. 2021 - 22. 09. 2021
29. 09. 2021 - 01. 10. 2021 

Hasiči z Metylovic budou v sobotu 25. září 2021 sbírat železný šrot.

Sběr železného šrotu

Z důvodu úplné uzavírky silnice v části od Vrchoviny po sokolovnu, se může stát, že nebudou dnes, 15. září 2021, v této oblasti vyvezeny popelnice. Pokud Vám nebude stačit Vaše popelnice, můžete odpad, kromě žhavého popele,  odložit do plastových pytlů, které budou vyvezeny při příštím odvozu popelnic. Děkujeme za pochopení.

Z technických důvodu bude ordinace MUDr. Kajnarové ve středu 15. a ve čtvrtek 16. září 2021   u z a v ř e n a .