25. Duben 2024     dnes má svátek: Marek

METYLOVICE
oficiální stránky obce

Vernisáž našich dětí.
V neděli 11.6.2023 v 15.00 se v našem muzeu uskuteční vernisáž obrázků dětí ze Základní a mateřské školy na téma "Rok s pranostikami".
Díla malých umělců jsou tak pěkná, že budou v našem obecním kalendáři pro rok 2024 na uvedené téma.
Přijďte se podívat na originály!

Rok s pranostikami

V metylovském muzeu Kožané město byla v neděli 2. dubna zahájena slavnostní vernisáží výstava loutek loutkářů moravskoslezského kraje. Čtyři vystavující řezbáři předvedli široké spektrum typů vlastnoručně vyrobených loutek a přiblížili všem návštěvníkům staré loutkářské řemeslo a krásu loutkového divadla. Hosté vernisáže tak díky nim zažili neobvyklý návrat do dětského světa, do světa pohádky, mýtů a starých příběhů.

V galerii muzea jsou vystaveny jak loutky plošné, tak i loutky plastické, zejména marionety, sicilky, manekýni, ale najdeme zde i samostojné loutky a staré loutkové divadlo.

L1000525 3

Známý metylovský řezbář Libor Čelinský vystavil loutky, které jsou mu osobně velmi blízké – souseda Kubu, jeho kamaráda, opici, které se dobře daří u jejich rybníku, ale také třeba loutku zaměstnance obecního úřadu z úklidové čety.
Cesta k loutkám Pavla Skorkovského, opavského rodáka, vedla přes stavitelství. Odtud se v roce 1996 přemístil do ostravského Divadla loutek, kde se vyučil loutkářskému řemeslu takříkajíc na koleně. „Potřeboval jsem tenkrát úplně změnit profesi,“ uvádí Pavel Skorkovský a dodává: „Nastoupil jsem tenkrát do rozjeté hry, bylo to těžké, ale kolegové mi velmi pomohli.“ Nyní působí již několik let na loutkové scéně Bajka Těšínského divadla. Jeho expozice na výstavě je nejrozsáhlejší. „Loutka mi dává pocit, že mohu konečně někoho ovládat,“ uzavírá své povídání zkušený loutkář.

L1000544 3

Jana Školová se k loutkám dostala náhodou. Vytvořila svou Sofii z lipového dřeva na kurzu Zdenky Kuncové, která pro nemoc nevystavuje. S jedinou loutkou se připojila i Anna Chrápková. Je jí křehká éterické Giselle, postava starého francouzského baletu. Balet a tanec byl pro Annu Chrápkovou vždy velkou inspirací, taneční obor vystudovala na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a tanec i vyučuje.

Staré loutkové divadlo z roku 1946 zapůjčila Renata Spustová. S tímto divadélkem hrával její dědeček Jan Bílek společně s ředitelem místní školy Jaroslavem Štěrbou krátká představení před filmovými představeními v kině v Sokolovně.

Slavnostní a pohádkový ráz vernisáži dodalo i vystoupení naší místní houslistky Lucie Hajduškové. Zahrála písničky z pohádek Princezna ze mlejna a Tři oříšky pro Popelku.

L1000610 3

Od letošního roku přechází příprava programové nabídky místní galerie pod kulturní výbor našeho obecního úřadu. Poděkování za dlouholeté vedení místního muzea a galerie patří Milanu Hajduškovi a Aleši Bílkovi, kteří od jeho vzniku výstavy připravovali, zajišťovali průběh vernisáží a vybírali zajímavé vystavovatele.

L1000578 3

Všechny ty, kteří nestihli slavnostní vernisáž výstavy, zveme na individuální prohlídku. Výstava loutek je otevřena do 31. května. Otevírací doba muzea je o víkendu od 14,00 do 16,00 hodin, nebo po předchozí telefonické domluvě na tel.č. 604728996.

Za kulturní výbor OU Renata Spustová
Foto: Petr Žižka

Původně se vyráběly z lýka – odtud také pochází jejich název. Hrou je dokážeme oživit, dát jim specifické vlastnosti, schopnost řeči a chování. Tentokrát je řeč o loutkách. Figurkách člověka, zvířat či nadpozemských bytostí určených k animaci.

Jejich historie je stará jako lidstvo samo. Jednu z prvních, vyřezanou z mamutího klu, datovanou do raného paleolitu, objevili archeologové v Brně.

Loutkářství by však nemohlo existovat bez loutek a jejich výrobců. Bez marionet, maňásků, manekýn a hlavně i bez řezbářů, kteří loutkám dávají jejich charakteristické tělo.

České loutkářství má dlouhou tradici, a dokonce je od roku 2016 zapsáno na seznamu UNESCO v rámci mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Stačí vzpomenout Matěje Kopeckého, loutkáře, který zaujímal mezi českými obrozenci významné postavení, nebo Josefa Skupu se svými Spejblem a Hurvínkem. My se však podíváme na loutky současné.

V neděli 2. dubna 2023 v 15,00 hodin znovu ožije slavnostní vernisáží výstavní síň metylovského muzea. Vrátíme se do dětství, a tak trochu do pohádkového světa. Své loutky – marionety – zde představí loutkáři Zdenka Kuncová, Pavel Skorkovský, Libor Čelinský a Jana Školová.

Každý z vystavujících loutkářů má za sebou jinou loutkářskou praxi. V metylovském muzeu se tak na výstavě, která potrvá do 31.května, můžete potkat s prací profesionálního divadelního loutkáře či řezbáře, kterého jeho koníček naprosto pohltil, nebo s prací loutkářky, která se zabývá dokonce výukou tvorby loutek.

Co loutkář, to osobitý styl, rukopis. V expozici najdete i nástroje, jimiž loutkáři své loutky vyrábějí.

Na výstavu vás srdečně zve kulturní výbor obce Metylovice.

 vystava loutek

V neděli 26. dubna od 17 hodin proběhne v Muzeu v Metylovicích slavnostní vernisáž výstavy obrazů metylovského rodáka akademického malíře Karla Lepíka.

Pochází z Metylovic, ale mnoho let žije a tvoří ve Frýdku- Místku.

Je dlouholetý vysokoškolský pedagog, docent Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Malíře a grafika Karla Lepíka, není nutno v tomto kraji příliš představovat.

Podle slov znalce výtvarného umění PhDr. Antonína Grůzy jsou Lepíkovy obrazy svátkem pro oko a musí se k nim přistupovat podobně jako k lyrické básni nebo k malé hudební skladbě.

Autor studoval figurální malbu na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Karla Součka a Jiřího Johna. Výrazně jej ovlivnil i studijní pobyt na Academii v italské Perugii.

Během posledních let vystavoval na mnoha samostatných i kolektivních výstavách v Česku i za hranicemi. Je zastoupen ve veřejných i soukromých sbírkách.

Přijďte se na tuto ojedinělou exkluzívní záležitost podívat. Uvidíte, že Karel Lepík je umělec, jehož malířský projev dosáhl nezaměnitelné osobitosti a vyzrálosti, že svým velkolepým dílem, už dávno přesáhl hranici tohoto kraje.

V Metylovicích vystavuje poprvé.

Zvou organizátoři výstavy Občanské sdružení Koňské nebe a Obec Metylovice.

Výstava potrvá do 16. srpna 2015

Milan Hajdušek

V metylovském muzeu se můžeme na chvíli vrátit do historie, přesněji do léta roku 1944, kdy došlo k nerovnému střetu amerických bombardérů a německých stihaček a právě jedno z těchto sestřelených amerických letadel dopadlo k nám do Metylovic.

Koncem léta 1944 bylo stále zřejmější, že se neodkladně blíží porážka “tisícileté” německé říše. V rámci tzv. “bitvy o benzín” došlo nad územím bývalého Československa k celé řadě leteckých bitev s vysokými ztrátami na obou stranách. Jednou z nich byla i letecká bitva nad Bílými Karpaty, která se odehrála před polednem 29. srpna 1944 na moravsko-slovenském pomezí, přibližně ve vzdušném prostoru vymezeném městy Piešťany, Trenčín, Zlín.

Několik set bombardovacích amerických letadel letělo z Itálie bombardovat významnou ostravskou průmyslovou aglomeraci, která produkovala pro německou válečnou mašinerií řadu klíčových produktů.

Cílem náletu na Ostravu byly strategické a průmyslové cíle. Nádraží v Moravské Ostravě se stovkami vagónů s vojenským materiálem a velké množství cisteren na pohonné hmoty.

Dále menší rafinerie na syntetický benzín v Přívoze a v Bohumíně. Navíc i průmyslová oblast ve Vítkovicích.

Uskupení stovek bombardérů B – 24 Liberator a B – 17 Flying Fortress mířících v ohromném homogenním svazu na sever v doprovodu zpočátku více než dvou set amerických stihaček, uzavírala 20. peruť. Tato letka sedmi letadel se začala za zbytkem svazu, výrazně opožďovat a posléze zcela opustila sestavu 2. bombardovací skupiny. Postupně se k ní připojily další tři zpozdilé stroje, které vypadly ze svých sestav z jiných letek.

Německá protivzdušná obrana pozorně sledovala pohyb celého svazu a neuniklo jí zpožďování této letky. Útok německých stíhačů se proto zaměřil na tuto 20. peruť, která navíc byla v době napadení zcela bez stíhacího doprovodu. Těchto 10 pomalých bombardérů naložených bombami a s plnými nádržemi benzínu se proti výrazné přesile rychlých německých stihaček stalo prakticky bezbrannými. Během několika minut byly sestřeleny a dopadly na zem především v okolí města Slavičína. Dva letouny dopadly na nedalekém Slovensku a jeden při cestě zpět v Maďarsku. Poslední letadlo č. 118 doletělo, až nad Beskydy a zde se zřítilo v katastru obce Metylovice.

Celkem v letecké bitvě zahynulo 41 amerických letců, 55 jich skončilo v zajetí a dožilo se konce války. 4 další piloti se po seskoku padákem zachránili, vyhnuli se zajetí a dříve nebo později do připojili zpět k americké armádě.

Výstava v muzeu nám v kontextu popisuje průběh a aspekty bitvy, osudy jednotlivých letadel a jejich osádek. Hrdinské a mnohdy tragické příběhy pilotů nám vypovídají o vysoké morálce a vyzralém charakteru těchto mladých mužů, kteří daleko od své vlasti, bránili s nasazením života, svobodu a demokracii proti totalitě.

Speciální část bude zaměřena na poslední let bombardéru č. 118.

Budou podány i nové, málo známé informace o škodách a následcích, které způsobil tento nálet pro město Ostravu a její obyvatele.

Putovní výstava je součástí projektu k 70. výročí této letecké bitvy. Je pořízená především z grantu EÚ.

Je majetkem Muzea Bojkovska, které ji do našeho muzea zapůjčilo.

Výstava začne vernisáži v neděli 29. března v 16. hodin a potrvá do neděle 12. dubna.

Muzeum je otevřeno vždy v sobotu a neděli od 14 do 16 hodin.

Vstupné je 20.- Kč, senioři a mládež 10.- Kč.

Současně můžete shlédnout stálou muzejní expozici „KOŽANE MĚSTO“, která dokumentuje slavnou historií řemenářství obce, která se proslavila hlavně výrobou bičů.

Zvou organizátoři výstavy – Občanské sdružení Koňské nebe a Obec Metylovice.

Milan Hajdušek

V neděli 22. ledna od 15.30 hodin započne v metylovském muzeu „Kožane město“ slavnostní vernisáž výstavy „Šikovné ruce z Metylovic“. Ve Výstavní síní
tam budou vystavovat svá díla tři umělci, kteří mají několik věcí společných. Narodili se v Metylovicích a jsou výtvarně mimořádně zruční, byť každý trochu
jinak. Ženské cítění a pohled na svět budou zastupovat paní Marcela Brodová a Michaela Halatová. Ty se budou prezentovat svými obrazy a grafickými pracemi. K vidění bude i rozkreslený projekt nového vyšívaného praporu metylovských hasičů, který právě navrhla paní Brodová. Mužský výtvarný svět bude zastupovat svými dřevořezy Karel Koval.

Občanské sdružení Koňské nebe Vás zve na vyprávění a zpívání o zbojnické minulosti Beskyd
ZA ZBOJNÍKY DO HOR
sobota 3.12.2011 v 19 hodin v kinosále Sokolovny v Metylovicích
VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ