04. Prosinec 2023     dnes má svátek: Barbora

METYLOVICE
oficiální stránky obce

Původně se vyráběly z lýka – odtud také pochází jejich název. Hrou je dokážeme oživit, dát jim specifické vlastnosti, schopnost řeči a chování. Tentokrát je řeč o loutkách. Figurkách člověka, zvířat či nadpozemských bytostí určených k animaci.

Jejich historie je stará jako lidstvo samo. Jednu z prvních, vyřezanou z mamutího klu, datovanou do raného paleolitu, objevili archeologové v Brně.

Loutkářství by však nemohlo existovat bez loutek a jejich výrobců. Bez marionet, maňásků, manekýn a hlavně i bez řezbářů, kteří loutkám dávají jejich charakteristické tělo.

České loutkářství má dlouhou tradici, a dokonce je od roku 2016 zapsáno na seznamu UNESCO v rámci mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva. Stačí vzpomenout Matěje Kopeckého, loutkáře, který zaujímal mezi českými obrozenci významné postavení, nebo Josefa Skupu se svými Spejblem a Hurvínkem. My se však podíváme na loutky současné.

V neděli 2. dubna 2023 v 15,00 hodin znovu ožije slavnostní vernisáží výstavní síň metylovského muzea. Vrátíme se do dětství, a tak trochu do pohádkového světa. Své loutky – marionety – zde představí loutkáři Zdenka Kuncová, Pavel Skorkovský, Libor Čelinský a Jana Školová.

Každý z vystavujících loutkářů má za sebou jinou loutkářskou praxi. V metylovském muzeu se tak na výstavě, která potrvá do 31.května, můžete potkat s prací profesionálního divadelního loutkáře či řezbáře, kterého jeho koníček naprosto pohltil, nebo s prací loutkářky, která se zabývá dokonce výukou tvorby loutek.

Co loutkář, to osobitý styl, rukopis. V expozici najdete i nástroje, jimiž loutkáři své loutky vyrábějí.

Na výstavu vás srdečně zve kulturní výbor obce Metylovice.

 vystava loutek