23. Květen 2024     dnes má svátek: Vladimír

METYLOVICE
oficiální stránky obce

Dejme dtem rodinu obrzek

Bezdětný pár si jde vyhlédnout dítě do dětského domova... To jsme vídali ve filmech. Dneska je to jiné.
Pěstouni na přechodnou dobu jsou vyškolení profesionálové, kteří jsou připravováni přijmout do své dočasné péče jakékoliv dítě, které jejich pomoc potřebuje. Nemohou tedy bezdůvodně odmítnout dítě podle věku, pohlaví, etnika či s určitými zdravotními problémy.
Delší péči poskytují tzv. dlouhodobí pěstouni. Ti se o děti starají ve svých rodinách po dobu, po kterou dítě náhradní rodinu potřebuje, třeba až do zletilosti a často i poté. Dlouhodobí pěstouni si sice dítě nechodí vybírat, ale přesto mají možnost volby. Již při podání žádosti definují své představy o přijatém dítěti. Většinou uvažují, zda by přijali chlapce či holčičku, jakého věku, zda jedno dítě nebo sourozence, zamýšlí se, zda přijmout dítě odlišného etnika a uvažují, jaké zdravotní omezení by s dítětem zvládli. V průběhu odborného posuzování mohou svá kritéria měnit, třeba na základě doporučení odborníků. Po zařazení do evidence pěstounů na krajském úřadu čekají, až budou oslovení s nabídkou přijmout konkrétní dítě. O délce čekání rozhoduje nejvíce jejich představa o dítěti, které by k nim mělo přijít. Malých a zcela zdravých dětí je málo. Děti potřebující pěstounskou péči jsou obvykle děti starší, se zdravotním znevýhodněním, sourozenci, děti odlišného etnika či s různými problémy a také ty, které mají kontakt se svými biologickými rodinami. Budoucí pěstouni na krajském úřadu dostanou informace k dítěti, o jeho životním příběhu a zdravotním stavu. Na základě toho se rozhodují, zda se s dítětem setkají. Pokud při setkání „přeskočí jiskra“, je vyhráno! Započne proces soudního svěření dítěte do pěstounské péče konkrétním pěstounům. Mají-li vytipovaní pěstouni pochybnosti, že dokáží být náhradními rodiči zrovna pro toto dítě, mohou odmítnout. Nikdo je nebude nutit, nebudou vyřazeni či „postaveni“ na konec řady jiných pěstounů. Zkrátka počkají, až budou vybráni krajským úřadem jako vhodná rodina pro přijetí jiného dítěte. Pěstouni musí cítit, že to spolu zvládnou…

Chcete se stát pěstounem i vy? Poradí Vám Bc. Kateřina Illésová, tel.: 558 604 179, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., kancelář č. 120, sociální pracovnice pro náhradní rodinnou péči odboru sociálních věcí, pracoviště ul. Hlavní 139, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí.